مقالات و گزارشها
توضیحات:مهدی نادری جلودار - پژوهشکده اکولوژی آبزیان دریای خزر
ادامه
توضیحات:فریدون عوفی"پژوهشگر و عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی - بخش اکولوژی منابع آبی
ادامه
توضیحات:بررسی مداوم ذخایر از نظر میزان صید بر واحد سطح ، بیوماس و تعیین تغییرات آن از نظر کمی و کیفی در بهره برداری پایدار و اعمال مدیریت صحیح شیلاتی الزامی می باشد . آبزیان وابسته به کف آبزیانی هستند که بسیار مورد توجه بوده و توسط صیادان محلی و شناورهای صید صنعتی ( ترالرها ) صید میشوند. بررسی صید این آبزیان در سالهای اخیر کاهش قابل ملاحظه ای را نشان می و بیشترین فشار صیادی بر روی این گروه آبزیان می باشد که لذا هر ساله پایش ذخایر آنها کاملاً ضروری و مورد نیاز است.
ادامه
توضیحات:در اردیبهشت و مرداد ماه سال 1390، به هنگام بررسی های فصلی و میدانی در منطقه ساحلی بندر امام حسن و در محدوده منطقه نفتی بهرگان (شمال استان بوشهر)، مسیر رد پاهای ناشناخته ای در ناحیه بین جزر و مدی مشاهده گردید. مسیر حرکتی در هر دو بار مشاهده، به نحوی بوده است که از دریا به خشکی و تا قبل از سکو ی ساحلی ادامه داشته و مجددا به سمت دریا رد یابی گردید.
ادامه
توضیحات:استفاده مطلوب از منابع آبی ، مسئله ای است که در حال حاضر در کشور ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و وضعیت اقلیمی کشورمان اقتضا می کند که حداکثر بهره برداری از منابع آبی صورت گیرد . از دیرباز روشهایی برای جمع آوری و ذخیره آب در مخازن مرسوم بوده که برای امور کشاورزی و غیره به مصرف میرسد.
ادامه
توضیحات:به منظور تعیین میزان زی توده، حداکثر محصول قابل برداشت و پویایی جمعیت خرچنگ دراز آب شیرین سد ارس در طی سال 1391، تعداد 420 عدد تله فونلی در رجهای 30 عددی آماده و بعد از طعمه گذاری، در ایستگاه ها (قرق، تاج سد، بایرام پمپی، باغ سیب، قزل قشلاق، پمپاژ شیبلو و قنبر کندی) و اعماق مختلف (2.5 ، 5، 7.5 ، 10 ، 12.5و 15 متری) دریاچه سد ارس مستقر گردیدند.
ادامه
توضیحات:<br>شهر باباحیدر یکی از توابع شهرستان فارسان از استان چهارمحال و بختیاری ایران می باشد که در 40 کیلومتری شهرکرد مرکز استان قرار دارد.
ادامه
توضیحات:علامت یا تگ زدن ماهیان از روشهای مناسبی است که به زیست شناسان اجازه می دهد تا اطلاعات وسیع و درک بهتری از جابجایی و الگوهای رفتاری و مهاجرتی آنها کسب کنند. از روش های مختلفی برای علامت گذاری ماهیان استفاده می شود که یکی از آنها استفاده از مواد شیمیایی است.
ادامه