توضیحات:
تاریخچه:
شرکت تعاونی کارکنان موسسه تحقیقات شیلات ایران در تاریخ 78/12/23 تحت شماره 160408 در اداره ثبت
شرکتها با 90 نفر عضو و سرمایه 27/000/000 ریال به ثبت رسید و از تاریخ 79/1/15 به فعالیت پرداخت .
نوع شرکت: تولیدی – توزیعی
سهم هر یک به ارزش اسمی: سیصدهزار (300/000 ) ریال رسید و ارزش واقعی 400/000 ریال می باشد.
این شرکت با بهره گیری از اعضا و سهامداران خود نسبت به اجرای چندین پروژه تحقیقاتی _ آموزشی و اجرایی شامل:
-تدوین گزارش نهایی آثار مخرب جنگ تحمیلی بر اکوسیستم خلیج فارس و دریای عمان و تنظیمشکواییه حقوقی به دادگاه لاهه
-پروژه پرورش ماهی قزل الا در استخرهای مزرعه استیجاری آناتوس لاسم
-پروژه پرورش آرتمیا در استخرهای خاکی دشت فسندوز
-پروژه انتقال بچه ماهیان وحشی کپور چینیG2از کشور چین
-پروژه برگزاری دوره آموزشی اعضا هیات علمی دانشگاه بصره- تکثیر و پرورش میگو
و تعداد دیگری پروژه که ضمن انجام تعهدات همکاری با موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در موضوع رفاه سهامداران نیز گام های موثری برداشته است.
====================================================
((اساسنامه شرکت تعاونی کارکنان موسسه تحقیقات شیلات ایران))
حس تعاون مدنیت و داد****** مایه الفت بود و اتحاد
قرآن کریم همة مومنان را به همکاری و همدلی در امور خیر و رعایت تقوی فراخوانده است .با الهام از این اصل مقدس، قانون اسـاسی جمـهوری اسلامی ایران،سعی برتحقق این فراخوان الهی دارد، براین پایه،اصول 43 و44 قانون اساسی،رسالت سنگین تحقق عدالت اقتصادی وپیشگیری از تمرکز و تداول ثروت در دست افراد وگروهای خاص را تامین می کند و زمینه را برای جلوگیری از تبدیل دولت به یک (( کارفرمای بزرگ مطلق)) آماده می سازد، حال بر یک یک اعضای شرکتهای تعاونی است تا با همراهی و همدلی و حسن تعاون و معاضدت به گسترش این فکر و عمل به این اندیشه همت گمارند.
متن حاضر اساسنامه شرکت تعاونی کارکنان موسسه تحقیقات شیلات ایران می باشد که براساس قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب سیزدهم شهریور سال 1370 که ملهم از اصول 43 و44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشد تهیه و تنظیم گردیده وبعنوان یک میثاق و سند همکاری مورد توافق و تفاهم اعضاء قرار گرفته و به تصویب آنها رسیده است.
اعضای تعاونی کارکنان موسسه تحقیقات شیلات ایران در آغاز این همکاری خجسته و مشارکت مبارک که ((آزادانه و با اختیار کامل)) و با قبول سهم در ((مشارکت اقتصادی)) آنرا پذیرفته اند، تعهد می نمایند که ضمن انجام وظیفه در قبال مسئولیت خود با رعایت ((حقوق مساوی اعضاء))،کوشش فردی و تلاش همگانی شان را همراه با ((کسب علم وآگاهی وبکارگیری مستمر دانش روز)) برای موفقیت هر چه بیشتر اهداف این همیاری و مشارکت با تاکید بر ((خودگردانی و خوداتکائی)) بکار گیرند باشد که در راستای تحقق هدفهای تعاونی و بـا
عنایت به اصول عمومی همیاری و تعاون که درفرهنگ اسلامی وایرانی،ریشه ای پای برجا و پیشینه ای دیرینه دارد، شاهد گامهای استوار و دستان پرتوان تک تک اعضاء باشیم که همدلانه برای رشد و توسعه فرهنگ تعاونی و گسترش روحیه مشارکت جو و مشارکت پذیر، فعالانه دست بهم داده اند و میکوشند تا همسو و هم جهت ((در کنار کلیه تعاونگران کشور)) در جهت ایجاد اشتغال مولد وارائه خدمات عادلانه و منصفانه مورد نیاز مردم و راه اندازی چرخهای تولید و خدمات ، با افزایش بهره وری و بکارگیری پس اندازهای هر چند مختصر، تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی ((یاری رسان جامعه)) و دولت نیز باشند.
====================================================
اهداف تعاونی:
1- ترویج و تحکیم مشارکت ، همکاری و تعاون عمومی
2- تامین نیازهای مشترک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اعضا و کمک به تحقق عدالت اجتماعی.
3- تامین نیازهای مصرفی، رفاهی، آموزشی ، شخصی و خانوادگی اعضاء.
4- اعطای وام جهت اعضاء.
=====================================================
موضوع فعالیت:
1- انجام کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی و مشاوره: (در زمینه های مختلف شیلات،کشاورزی ، ساختمان ، محیط زیست،علوم پایه )
2- انجام امور خدماتی:از قبیل خدمات فنی ، مهندسی، اداری وعمومی، حفظ و نگهداری فضای سبز،خدمات بهداشتی و تشخیص آزمایشگاهی،خدمات حمل و نقل، خدمات مسکن، املاک و مستغلات، خدمات تاسیساتی، تعمیر و نگهداری، خدمات رستورانی و آشپزخانه ای، مشارکت و برگزاری کنفرانسها، سمینارها، دوره ها و کارگاههای آموزشی علمی- تخصصی و پشتیبانی پروژه های تحقیقاتی و آموزشی با دعوت، بکارگیری ویا استخدام کارشناسان خارجی، ثبت اختراعات و اکتشافات.
3- انجام امور رفاهی: از قبیل احداث،تامین و اجاره امکانات تفریحی،اقامتی و سیاحتی نظیر مهمانسرا، ویلا و غیره.
4- اخذ وام قرض الحسنه و سایر تسهیلات اعتباری از منابع بانکی، صندوق تعاون و دیگر موسسات مالی اعتباری و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر.
5- اخذ کمک و هدایای نقدی و غیرنقدی از دولت، اشخاص حقیقی و یا حقوقی.
6- تودیع وجوه به حساب سپرده بلند مدت و کوتاه مدت در بانکها و یا صندوق تعاون .
7- مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی با اولویت تعاونیها .
8- سرمایه گذاری و خرید سهام اتحادیه تعاونی مربوطه ویا سایر شرکتها و موسسات عمومی، تعاونی و یا خصوصی
9 - اعطای وام به اعضاء.
10 – هرگونه فعالیت مجاز مرتبط با فعالیتهای شرکت براساس آئین نامه مصوب مجمع عمومی عادی.
11- مشارکت دادن اعضاء و خصوصاً مدیران تعاونی در دوره های آموزشی تخصصی برای ارتقای سطح تولید و خدمات .
12- انجام امور تولیدی:از قبیل احداث، راه اندازی، بهره برداری و مدیریت مـزارع ، صنـایـع و کارگـاههـای تولیدی و صنایع فرآوری، بستـه بندی ، انجماد و سایر صنایع تبدیلی در زمینه های کشاورزی ، شیلات ، آبزیان و دامپروری.
13- انجام امور بازرگانی:از قبیل اخـذ نمـاینـدگیهـای مجـاز بازرگانی کلیه کالاهای داخلی و خارجی ، بازاریابی، خرید، فروش،تهیه ،توزیع ،صادرات و واردات مواد اولیه،مواد نیمه ساخته، کالای ساخته شده، کلیه ماشین آلات، تجهیزات،دستگاهها،لوازم،نهاده ها ، مواد مصرفی،آزمایشگاهی و فرآورده های بیولوژیک، داروها، خوراک دام و طیور و آبزیان ومحصولات کشاورزی، دامپروری، محیط زیست،دامپزشکی و غیره
14- انجام امور ورزشی: تاسیس باشگاه و یا فعالیت در رشته های مجاز سازمان تربیت بدنی طبق قوانین و مقررات جاری هیئتها و فدراسیونهای مربوطه و سازمان تربیت بدنی،احداث،تهیه و یا اجاره امکانات ورزشی.
15- انجام امور انتشاراتی: از قبیل طراحی ، تنظیم ، ترسیم ، ویرایش ، چاپ و نشر کلیه متون ، مقالات ، پوستر ، بروشور، کاتالوگ ، عکس رنـگی، کتاب، جـزوه ، گزارش و غیره و انتشارخـبـرنـامه ، روزنـامه ، هفته نـامه ، ماهنامه، فصـل نـامـه ، سـالـنـامـه در زمینـه های شیلات ، کشاورزی، محیط زیست،دامپروری ، دامپزشکی.
16- انجام امور تبلیغاتی: از قبیل طراحی و تهیه تراکت، بیل بورد، کارت ویزیت، امور چاپ بر روی پارچه، تهیه هدایای تبلیغاتی و غیره.
17- انجـام امـورانفـورمـاتیک:از قبیـل داده پـردازی،تهیـه و تـولیـد بـرنـامه های نـرم افـزاری رایـانه ای (آماری، حسـابـداری، طرحهای رایانه ای،مدیریت تولید) در زمینه های شیلات،کشاورزی،منابع طبیعی، دامپروری، محیط زیست و دامپزشکی و تهیه و تولید و توزیع کلیه امورسخت افزاری رایانه ای نظیر لوازم و قطعات اصلی ، جانبی ونصب سیستم های مربوطه.
18- انجام امور گردشگری:از قبیل بازدید از مکانهای فرهنگی ، مذهبی، طبیعی ، تحقیقاتی، آموزشی و تولیدی در داخل و خارج از کشور.
تبصره 1: در صورتیکه برای انجام هر یک از فعالیتهای موضوع تعاونی، نیاز به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح قانونی باشد تعاونی مکلف به اخذ آن است .
تبصره 2: شرکت می تواند برای اجرای طرح های مصوب وموارد مندرج در بالا با رعایت مقررات و اساسنامه و قراردادهای منعقده، از سرمایه و ذخائر موجود ، اعتبارات و سرمایه گذاریهای بخشهای دولتی، عمومی ، تعاونی، صندوق تعاون و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر، هدایای نقدی و جنسی افراد و موسسات استفاده نموده و اقدام به اخذ اعتبارات و تسهیلات بانکی نماید .
تبصره3: در صورتی که از طریق ارگان دولتی و یا عمومی ذیربط، ضوابط و مقرراتی در زمینه نوع و نحوه کار و اشتغال ، وسایل ، تجهیزات ،تاسیسات و اماکن مورد نیاز فعالیت قانونی شرکت و یا سایر موارد مربوط وضع شده باشد، شرکت مکلف به رعایت آنها ست .
تبصره4: شرکت می تواند وسائل ،تجهیزات،ماشین آلات ، تاسیسات، انبار ، کارگاه و دیگر نیازمندیهای خود را بطریق مقتضی و مقرون به صرفه تامین نموده و در جهت تحقق اهداف اقدام به خرید سهام کارخانجات و موسسات دولتی و غیر دولتی نماید.