طرح ها و پروژه ها
تولید فرآورده های بیولوژیک از جلبکهای قرمز گراسیلاریا ( Gracilaria sp. ) خلیج فارس و دریای عمان ( فاز اول: استخراج آگار )
توضیحات:آگارآگار یا بطورخلاصه آگار(Agar) نوعی بسپار (پلی ساکارید) می باشد که از انواع جلبکهای قرمز دریائی استخراج میگردد. این بسپار در دیواره سلولی چندین گونه از جلبکهای قرمزوجود دارد . جلبکهای قرمز مورد استفاده در استخراج آگار متنوع می باشند که به انواع قابل دسترسی در منطقه میتوان از آنها بهره گرفت و آگار تهیه نمود.
متن:

وزارت‌ جهاد کشاورزی‌

سازمان تحقیقات و آموزش­کشاورزی

مؤسسه تحقیقات شیلات ایران ـ مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور

01ـ 0710436000 - 77

تهران

مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور

بخش بیوتکنولوژی آبزیان

شماره ثبت

/770 84

چکیده

آگارآگار یا بطورخلاصه آگار(Agar) نوعیبسپار (پلی ساکارید) می باشد که از انواع جلبکهای قرمز دریائی استخراج میگردد. اینبسپار در دیواره سلولی چندین گونه از جلبکهای قرمزوجود دارد . جلبکهای قرمز مورد استفاده در استخراج آگار متنوع می باشند که به انواع قابل دسترسی در منطقه میتوان از آنها بهره گرفت و آگار تهیه نمود. از آگار در طیف وسیعی میتوان استفاده نمود: مصارف دارویی دارد و اهمیت فراوانی در علم بیوشیمی، شیمی و فیزیک در تهیه پلهای نمکی و جداسازی ذرات بیولوژیک دارا میباشد.در امولسیون سازی, در صنعت مواد غذایی و کنسرو سازی ، در دندانپزشکی، رنگرزی، نساجی ، نقاشی ، انواع ژلها ، در صنعتی و مهمتر از همه در روند مطالعات وسیعتری روی میکروارگانیسمها در محیطهای مغذی برای کشتهای باکتریال ، قارچها و جلبکها کاربرد دارد. در کلیه موارد مذکور و بسیاری موارد دیگر که نیاز به استفاده از آگار و آگاروز داریم جهت تهیه آن ناچاریم دست نیاز به سوی کشورهای تولیدکننده دراز کرده و با قیمتهای گزاف آن را تهیه نماییم, چهار گونه جلبکهای قرمزگراسیلاریا میلارد یتی ، گراسیلاریا پیگما، گراسیلاریا کورتیکاتا،گراسیلاریاSP از نواحی مختلف سواحل چابهار در فصول پاییز و زمستان سال 1379 و اوایل بهار سال1380 نمونه برداری گردیدند . نتایج این تحقیق نشان می دهد که میزان تولید و استخراج آگار جلبکهای گراسیلاریا کورتیکاتا - گراسیلاریا میلاردیتی - گراسیلاریا پیگما و گراسیلاریا با گونه نامشخص در فصول مختلف سال متغیر میباشد. بطورکلی میزان تولید آگار بین حداقل 10 درصد برای جلبک کورتیکاتا و حداکثر 45درصد وزن خشک از جلبک پیگما آگار محاسبه گردید.ماده اصلی آگار استخراج شده با روش مادون قرمز(IR) مورد شناسائی قرار گرفت و مقدار 3و 6 ان هیدروگالاکتوز درآگارهای مختلف محاسبه گردید ـ نتایج آزمایشگاهی نشان میدهد که استقامت ژل بدست آمده بستگی مستقیم به مقدار خلوص گالاکتوز آگار دارد به طوری که هر مقدار ناخالصی سولفات آگار بیشتر باشد، استقامت ژل کمتر میگردید و عکس این قسمت نیز صادق بود. همچنین نتایج آزمایشگاهی نشان داد که بیشترین مقدار هیدروگالاکتوز درجلبک گراسیلاریا پیگما و کمترین مقدار آن در جلبک گراسیلاریا کورتیکاتا تعیین گردید. میزان این ماده ی قندی در گونه های نمونه برداری شده و همچنین در فصول مختلف سال متغیر گزارش می گردد.

بیشترین مقدار استقامت ژل متعلق به جلبک گراسیلاریا پیگما به مقدار 450گرم بر سانتی متر مربع و کمترین مقدار استقامت متعلق به ژل 5/1 درصد جلبک گراسیلاریا کورتیکاتا به مقدار 85 گرم بر سانتی متر مربع تعیین گردید.

مقدار و خلوص گالاکتوز و همچنین مقدار استقامت ژل نشانه کیفیت مرغوب آگار و شاخص قیمت گذاری آن در بازارهای بین المللی است. لذا مقدار هیدروگالاکتوز و استقامت ژل آگار استخراج شده از جلبکهای قرمز سواحل چابهار با خصوصیات اگار شرکت آمریکایی دیفکوباکتو آگار و شرکت دارویی زیگما مقایسه گردیدند. نتایج بدست آمده حاکی از برتری کیفیت آگار بدست آمده از جلبکهای ایران میباشد. بالاترین درجه حرارت ژلاسیون مربوط به گونه گراسیلاریاSP میباشد که در حرارت40.2 منعقد میگردید و پایین ترین درجه ژلاسیون متعلق به گونه گراسیلاریا پیگما میباشد که در حرارت 29.7 درجه سانتی گراد منعقد می گردد.

شماره مصوب: 01 ـ 0710436000 ـ 81

نام و نام خانوادگی نگارنده/ نگارنده گان: احمد غرقی

نام و نام خانوادگی مجری مسئول ( اختصاص به پروژه ها و طرحهای ملی و مشترک دارد ): -

نام و نام خانوادگی مجری/ مجریان: احمد غرقی

نام و نام خانوادگی همکاران: بایرام قرنجیک ـ شهرام دادگر ـ ابراهیم صفوی

نام و نام خانوادگی مشاور (ان ): رضا پور غلام

محل اجرا: مرکز تحقیقات شیلاتی آبهای دور

تاریخ شروع: 1383

مدت اجرا:یک سال

ناشر: مؤسسه تحقیقات شیلات ایران

شمارگان ( تیتراژ ): 30 نسخه

تاریخ‌ انتشار: سال 1384

حق چاپ برای مؤلف محفوظ است . نقل مطالب ، تصاویر ، جداول ، منحنی ها و نمودارها با ذکر مأخذ بلامانع است

نویسنده:احمد غرقی
تعداد بازدید:2814
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور می باشد

Designed by taJan System Co