اخبار مرتبط
آرتمیا از اعتبارات احیای دریاچه ارومیه بی‌نصیب ماند.
توضیحات: باز نشر از سایت آیانا - دوشنبه, 09 شهریور 1394
متن: 
آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه یکی از پنج گونه معروف جهانی محسوب می‌شود که متأسفانه به‌دلیل آنکه هیچ اعتباری از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه به این موجود اختصاص پیدا نکرده است، در معرض نابودی است.
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: از آنجا که آرتمیای موجود در دریاچه ارومیه یکی از پنج گونه موجود در دنیا است که به نام ایران به ثبت رسیده، لازم است فکری اساسی به حال زنده ماندن یا نماندن آن انجام شود.
یوسفعلی اسدپور افزود: با وجود آنکه ستاد احیای دریاچه ارومیه جلسات مختلفی در این زمینه برگزار کرده است، کوچک‌ترین اعتباری برای حفظ ذخایر آرتمیای این دریاچه اختصاص پیدا نکرده است.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون یک ریال نیز برای حفظ ذخایر آرتمیا اختصاص نیافته و این امر جای نگرانی دارد، زیرا از بین رفتن این گونه باارزش باعث می‌شود که از لحاظ ارزشی و اعتبار ذخایر ایرانی در وضعیت نامناسبی قرار گیریم.
اسدپور ادامه داد: آرتمیا شاخص اصلی دریاچه ارومیه از لحاظ بیولوژیک، تنوع زیستی و مهاجرت کلیه پرندگان است و با وجود آنکه طرح‌های تحقیقاتی مناسبی تهیه شده است، اما هیچ اهمیتی به آن داده نمی‌شود.
تدوین هفت طرح تحقیقاتی برای حفظ ذخایر دریاچه ارومیه
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور تصریح کرد: هفت طرح تحقیقاتی در این زمینه تدوین شده که حفظ ذخایر و احیای آنها را مدنظر دارد.
وی یادآور شد: در حال حاضر شوری آب دریاچه به حد فوق‌اشباع یعنی 470 گرم در لیتر رسیده که در این شوری هیچ موجود زنده‌ای ازجمله آرتمیا نمی‌تواند ادامه حیات دهد.
اسدپور تأکید کرد: بر اساس آخرین بررسی که در سه ماهه نخست سال جاری در محل مصب ورودی آب‌های شیرین به این دریاچه انجام شده است، نشان می‌دهد که آرتمیاها تنها برای دو ماه و نیم مشاهده شده‌اند و سپس از بین رفته‌اند.
وی اظهار داشت: بر اساس اطلاعات و گزارش‌های رسیده، تنها هشت درصد از آب دریاچه ارومیه در نیمه شمالی باقی مانده و مابقی آن خشک شده است.
اسدپور همچنین گفت: رنگ دریاچه طبیعی بوده، اما بر میزان خشکی آن هر روز افزوده می‌شود.
وی در ادامه افزود: مرکز تحقیقات آرتمیای کشور وابسته به مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی بوده و طرح‌های حفظ ذخایر به‌صورت پایلوت در استخرهایی و در حاشیه این دریاچه را با حداقل آب موجود و مکانیزم‌های طبیعی به‌رغم کمبود اعتبار در حال اجرا دارد.
نیاز به 200 میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح حفظ ذخایر آرتمیا در زیستگاه طبیعی
رئیس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور خاطرنشان کرد: به شرطی که اعتبارات لازم برای این گونه ارزشمند طبیعی اختصاص پیدا کند، طرح‌های تدوین‌شده به مرحله اجرا خواهد رسید و طرح حفظ ذخایر آرتمیا در زیستگاه‌های طبیعی حاشیه دریاچه در سه سایت قابل اجرا خواهد بود.
اسدپور ادامه داد: اعتبار اولیه‌ای که برای اجرای طرح‌های فوق درخواست شده است، حدود 200 میلیون تومان است که هنوز هیچ تخصیصی نداشته‌ایم.
وی تصریح کرد: به‌دلیل اهمیت آرتمیا و همچنین حیات دریاچه ارومیه خواهان توجه و تأمین اعتبار به طرح‌های تدوین‌شده هستیم.
اسدپور یادآور شد: نیمی از ارزش دریاچه ارومیه به‌دلیل وجود این موجودات است که متأسفانه در حال از بین رفتن هستند.
وی در پایان تأکید کرد: در صورت تخصیص اعتبار خواهیم توانست آرتمیای دریاچه ارومیه را از نابودی نجات دهیم.

سه شنبه 10 شهريور 1394
منبع: باز نشر از سایت آیانا
تعداد بازدید:2278
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور می باشد

Designed by taJan System Co